Učenici 4. a već na početku školske godine dobili su praktični zadatak na nastavi kemije – izraditi spektroskop od jednostavnih materijala. Ako niste znali, to je uređaj kojim se postiže raspršenje bijele svjetlosti na spektar duginih boja.

Učenici su pomoću mobitela snimili spektre svjetlosti s različitih izvora: prirodnog izvora svjetlosti – Sunca i umjetnog izvora svjetlosti – žarulje.

Kontinuirani spektar sadrži sve dugine boje, tj. sadrži sve valne duljine elektromagnetskog zračenja u vidljivom dijelu spektra. Linijski spektar sadrži samo neke valne duljine, tj. sastoji se od isprekidanih linija određenih boja između kojih su crna područja. Linijski spektar karakterističan je za svaku pojedinu tvar i može poslužiti kao „otisak prsta” za kemijske elemente.

U nastavku možete pogledati fotografije dobivenih spektara.

I vi možete izraditi svoj spektroskop prema priloženim uputama.